دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

مراقبتهای بعد از عمل

1- حدوداً تا 5 ساعت بعد از عمل نبايد چيزی ميل كنيد چرا كه به دليل داروهای بيهوشی حركات معده و روده شما كند است و چنانچه شما چيزی ميل كنيد باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود. حدوداً 5 ساعت بعد از عمل ابتدا كمی آب می آشاميد اگر چنانچه مشكلی نداشتيد يك ربع بعد مختصری آب ميوه خواهيد آشاميد و بعداز آن ميتوانيد از غذاهای نرم استفاده كنيد و از روز سوم به بعد هر چه خواستيد ميتوانيد ميل كنيد .

2- بايد تا 24 ساعت از کمپرس سرد استفاده کنيد . تا وقتی که در مركز جراحی بستری هستيد پرستارما اين كار را انجام خواهد داد. وقتی به منزل مراجعه كرديد خودتان چند تكه يخ راخرد كرده و داخل كيسه فريزر ريخته و روی صورت ، گونه ها و لب بالا قرار دهيد . اين كار باعث می شود ورم و كبودی شما به حداقل برسد .

3- دراز كشيدن بعد از عمل باعث تورم بينی شما ميشود لذا سعی كنيد بعداز عمل فقط در حد معمول دراز بكشيد .
4- از روز سوم به بعد كارهای سبك مثل كارهای سبك منزل ، كارهای اداری ، كار با كامپيوتر و … .. بلامانع است .
5- بعد از عمل ، در داخل بينی شما تامپون نخواهد بود لذا بعد از عمل ، درد و ناراحتی نخواهيد داشت ولی به هر دليلی درد داشتيد اعم از اينكه ارتباطی به عمل شما داشته باشد و يا خير فقط از استامينوفن ساده يا كدئينه به عنوان مسكن استفاده نماييد و از خوردن داروهايی مثل بروفن ، ايندومتاسين ، آسپرين و … . اجتناب كنيد .

6- درد ، کبودی و خونريزی بعد از عمل به فاکتورهای متعددی وابسته است .افرادی را که عمل ميشوند خونريزی بعد از عمل ندارند ، درد بعد از عمل معمولا ندارند و اگر در مواردی درد داشته باشند به حدی است که با استامينوفن بهبود پيدا ميکند . يکی دو روز اول ممکن است بيماران کمی کبودی داشته باشند ولی معمولا تا روز برداشتن گچ بينی که حدود روز ششم بعد از عمل است کبودی برطرف شده است.
7- بعد از عمل ، زير بينی شما گاز كوچكی گذاشته می شود كه چنانچه خونابه ای از بينی شما خارج شود توسط اين گاز جذب شود. بهتر است که اين پانسمان را شما تعويض نکنيد .

8- تا وقتيكه گچ را برنداشته ايد بايد از لباسهايی استفاده كنيد كه از جلو توسط دگمه يا زيپ باز ميشوند و برای پوشيدن آن لازم نباشداز روی سركشيده شوند .
9- مادامی كه گچ روی بينی شما قرار دارد ميتوانيد از عينك استفاده كنيد اما بعد از برداشتن گچ بايد تا 6 هفته به نحوی از عينك استفاده كنيد كه وزن آن روی بينی شما نباشد بدين منظور ميتوانيد وسط عينك را با چسب به پيشانی خود بچسباند .

10- يك هفته بعد از عمل جهت برداشتن قالب روی بينی که اصطلاحاً به آن گچ طبی گفته ميشود به مطب مراجعه خواهيد كرد. بايد مراقب باشيد درطی اين مدت پانسمان روی بينی شما خيس نشود لذا برای استحمام بايد به وسيله دوش دستی از گردن به پايين را بشوييد و بعد بخوابيد تا شخص ديگری موهای شما را بشويد بدون اينكه پانسمان شما خيس شود .

11- تا سه هفته بعد از برداشتن قالب روی بينی ( گچ طبی ) حدودا هر 5 روز يکبار برای تعويض چسب به مطب مراجعه خواهيد کرد اگر به هر دليل امکان مراجعه 5 روز يکبار شما وجود ندارد به شما آموزش داده خواهد شد تا خودتان هر 5 روز يکبار چسب را عوض کنيد.
12- شنا يا فعاليتهايی كه احتياج به فعاليت زياد دارد تا دو هفته ممنوع است . شيرجه و اسكی تا دو ماه مجاز نيست . ورزش هايی كه احتمال تصادم در آنها وجود دارند تا 4 ماه نبايد انجام شود .


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر