دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

کری ناگهانی

كری یا کاهش شنوائی ناگهانی حالتی است كه فردیكه شنوائیش طبیعی است بطور ناگهانی و یا حداکثر در عرض 3 روز قسمتی یا تمام شنوائی یك یا هر دو گوشش را از دست می دهد. طبق تعریف افت شنوایی حداقل باید 30 دسی بل باشد. از نظر آماری از هر 5000 نفر در طی یك سال یك نفر به این مشكل دچار می شود.

كاهش شنوایی معمولا یك طرفه است و ممكن است با وزوز گوش و یا سرگیجه نیز همراه باشد. اگر سرگیجه نیز وجود داشته باشد معمولا در عرض یك هفته برطرف می شود.

اکثر مبتلایان به کاهش شنوائی ناگهانی بعد از بلند شدن از خواب برای اولین بار متوجه سنگینی گوششان می شوند. در مواردی نیز ممكن است بیمار بدلیل وزوز گوش از خواب بیدار شود. سایرین به هنگامی که گوشی تلفن یا هدفن را بر روی گوش خود قرار میدهند برای اولین بار متوجه افت شنوائی خود میشوند. بعضی دیگر از آنها ابتدا صدای "تق" بلندی را در گوششان میشنوند و سپس شنوائیشان را از دست میدهند.

سیر از دست رفتن شنوایی سریع است به طوریكه معمولا در عرض چند روز یا چند ساعت و یا بطور آنی به میزان زیادی از شنوائی فرد كاسته می شود. هر چند دلایل مختلفی را برای پیدایش كری ناگهانی ذكر می كنند قابل قبول ترین فرضیه این است که علت این افت شنوائی کاهش یافتن خونرسانی و یا اکسیژن رسانی به سلولهای حساسۀ گوش داخلی است.

شنوایی یك سوم از مبتلایان به تدریج در عرض چند روز کاملا به حد نرمال برمی گردد. كاهش شنوائی حدود نیمی از مبتلایان به تدریج بهتر می شود اما به حد قبلی بر نمی گردد. ومتأسفانه در یك چهارم افراد كاهش شنوائی هیچ بهبودی نخواهد داشت. اگر شروع كاهش شنوایی با سرگیجه شدید همراه نباشد و میزان كاهش شنوایی نیز خیلی شدید نباشد شانس بهبودی بیشتر میشود. هر چقدر زمان شروع علایم تا شروع بهبودی طولانی تر باشد احتمال بهبودی كمتر می شود. همانطور كه سیر شروع بیماری ناگهانی است سیر بهبودی آن نیز سریع است به طوریكه وقتی بهبودی شروع می شود معمولا در عرض چند روز بهبودی كامل می شود.

مبتلایان به كاهش شنوایی بعد از تشخیص باید بلافاصله و بطور اورژانسی تحت درمان قرار گیرند. برای برطرف كردن این مشكل درمان جراحی و جود ندارد اما درمان دارویی ممکن است بسیار کمک کننده باشد. هر چه قدر فرد مبتلا به کاهش شنوایی زودتر تحت درمان دارویی قرار گیرد شانس بهبود شنوائی وی افزایش می یابد.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

منصوره [ 1395-08-22 ]
با سلام و خسته نباشی میخواستم بدونم کسایی که لال هستند صد در صد کر میشوند یا میشه کسی هم باشه که کاملا لال باشه و صدا هارو بطور دقیق متوجه شه ؟؟

علی [ 1392-10-05 ]
خیلی جالبه! بحث پزشکی گذاشتین اونوقت میگید در این مورد سوال نکنیم!!!

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
كانال من در تلگرامخدماتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر