دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

خطرات صداهای گوش خراش

اغلب نقصان شنوایی ناشی از سر و صدا، با بروز مشکل در شنیدن صداهای با فرکانس بالا آغاز می شود و سپس با شدت یافتن آن، فرکانسهای پایینتر هم شنیده نمی شوند. هر دو گوش اغلب به اندازه یکسان گرفتار می شوند، اما ممکن است یک گوش به منبع صدای آسیبرسان نزدیک تر باشد، بنابراین نقصان شنوایی ایجاد شده ممکن است شکل نامتقارن به خود بگیرد. هنگامی که شنوایی شما در اثر سر و صدا از بین برود، دیگر قابل برگشت نیست و تنها راه علاج، استفاده از سمعک است. سمعک هر صدایی را که عصب شنوایی شما هنوز می تواند تشخیص دهد، تقویت می کند. برای همین مهم است که نشانههای اولیه نقصان شنوایی ناشی از سر و صدا تشخیص داده شود.

اگر گوشهای شما پس از قرار گرفتن در معرض سر و صدا زنگ بزند یا وزوز کند، به معنای آن است که این صدا آنقدر بلند بوده است که توانسته به شنوایی شما آسیب بزند و اگر این سر و صدا سبب دردناک شدن شنوایی یا نشنیدن و دور شدن صداها برای ساعتها و روزها شود، به معنای آن است که سلولهای مژکی گوش شما از هم اکنون دچار مشکل شده است.

اگر شما باز هم در معرض سر و صدا قرار گیرید، احتمالا دچار ناشنوایی دایمی خواهید شد.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟
هرکسی در معرض صدای بلند قرار گیرد، احتمال آسیب شنوایی در او وجود دارد. اگر صدای پسزمینهای در محیط موجب شود که شما برای فهماندن منظورتان به فردی که در فاصله ی نیم متری از شما قرار دارد، فریاد بزنید، این سر و صدا آنقدر بلند هست که به شنوایی شما آسیب برساند. شایعترین علت ناشنوایی ناشی از سر و صدا، برخی مشاغل است. کارگران ساختمانی، آتشنشانان، مأموران پلیس، کارگران کارخانه، کارکنان نظامی، کشاورزان و رانندگان کامیون در معرض خطر هستند. طرفداران تیمهای ورزشی که در استادیومها حضور پیدا می کنند، نیز اغلب سر و صدای زیادی تولید می کنند و این سر و صدا ممکن است کارگران استادیوم و طرفداران تیمها را در بسیاری از بازیها در معرض خطر قرار دهد. موسیقیدانان هم در معرض خطر هستند. بسیاری از نوازندگان موسیقی کلاسیک از گوشی در حین اجراهای ارکستری استفاده می کنند.

استریوهای شخصی یک تهدید خاص برای نسل جوان است. طول عمر زیاد باتری این استریوها، به معنای آن است که ساعتها می توان به آنها گوش داد و ظرفیت بالای آنها امکان شنیدن مداوم موسیقی را فراهم می آورد. هدفونهای درون گوشی که امروزه جایگزین هدفونهای بزرگ روی گوشی شدهاند، این مشکل را با متمرکز کردن مستقیم صدا بر روی گوش بدتر می کنند.

چه کار باید کرد؟
ابتدا، صدای موسیقی را کم کنید و وسایل صوتی خود را تنظیم کنید یا در کنسرتهای پُر سر و صدا، جایی دور از صحنه بنشینید. حتی اگر نمی توانید از سر و صدا دوری کنید، شما می توانید گوشهایتان را محافظت کنید. اگر به طور اتفاقی در معرض صداهای بلند قرار گرفتید، از گوشیهای داخل گوشی یا پلاگ گوشی یک بار مصرف استفاده کنید، اما اگر به طور مکرر در معرض سر و صدای زیاد هستید، بهتر است گوشیهای مخصوصی برای خود سفارش دهید.

برای محافظت در محیط خارج خانه یا در محیط کار از گوشیهای روگوشی استفاده کنید و برای حداکثر حفاظت می توانید از هردوی آنها استفاده کنید. این گوشیها در صورتی که به طور صحیح استفاده شوند، می توانند 15 تا 49 دسیبل از بلندی صدا بکاهند. گرچه ممکن است به گوش زدن آنها برایتان آزارنده باشد، یا زیبا به نظر نرسد، اما استفاده موقت از این گوشیها، بهتر از آن است که مجبور شوید برای سالها سمعک به گوش بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر