دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

بیماریهای ناشی از شنا در استخر

گوش درد شناگران یک بیماری شایع عفونی است که به لاله گوش یا مجرای گوش بیرونی مربوط می شود و می تواند باعث خارش و قرمزی یا التهاب گوش شود. بدین ترتیب، گوش در حركت یا لمس، بسیار دردناك می شود و ممكن است چرك از گوش خارج شود.

عامل ایجاد كننده این عفونت، اغلب میكروبی است كه پسودومونا نامیده می شود. این میكروب در محیط (خاك و آب) وجود دارد و با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. اگرچه این بیماری در همه گروه های سنی شایع است، اما بیشتر كودكان و نوجوانان به آن مبتلا می شوند. ورود آب آلوده به گوش شناگران می تواند عامل اصلی این بیماری باشد. این گوش درد عموماً چند روز پس از ورود آب یا جسم آلوده به گوش، ظاهر می شود. گوش درد شناگران مانند آن گوش درد های شایعی كه در دوران كودكی ایجاد می شود، نیست. اگر می توانید لاله گوشتان را بدون درد یا ناراحتی تكان بدهید، دراین صورت احتمالاً بیماری شما، گوش درد شناگران نیست. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، بهتر است از ۴ توصیه زیر غفلت نکنید:

۱) گوش هایتان را پس از شنا خشك كنید. چنان چه خارج كردن آب از گوش مشكل بود، از چند قطره شستشودهنده الكلی مخصوص گوش استفاده كنید.

۲) از مدیریت استخر در رابطه با كنترل PH آب سؤال كنید. استخرهایی كه به خوبی از لحاظ PH و میزان كلر كنترل شده اند، كمتر موجب انتشار گوش درد شناگران می شوند.

۳) به علامت ها توجه كنید و از شنا در مكان هایی كه به علت آلودگی بسته شده اند، خوداری نمایید.

۴) از داخل كردن اشیایی مانند انگشت، گوش پاك كن و سایر اجسام، به درون گوش خودداری کنید؛ چراکه ممكن است این کار باعث خراش دادن مجرای گوش شود و راهی را برای عفونت باز كند. چنان چه تصور می كنید به گوش درد شناگران مبتلا شده اید، این مسأله را با پزشك خود در میان بگذارید.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر