دکتر احمد رضائیان

متخصص گوش، حلق و بینی


آدرس مطب جديد

دشمنان شنوایی -قسمت دوم

تومورها
برخی از انواع تومورهای غیرسرطانی می توانند مجرای گوش را مسدود کنند و مشکلاتی در شنوایی ایجاد کنند. در برخی موارد خارج کردن تومورها، شنوایی را به حالت اولیه بازمی گرداند.تومور عصب شنوایی در ناحیه گوش داخلی ایجاد می شود و با فشار روی عصب شنوایی و تعادلی باعث ضعف شنوایی و بر هم خوردن تعادل می شود.گاهی اوقات درمان این حالت می تواند شنوایی را به حالت اول بازگرداند.

صداهای انفجار
نزدیک ۱۷درصد از افراد بزرگسال کشورهای پیشرفته با مشکل شنوایی مواجه هستند که این مشکل در اثر یک صدای بلند ناگهان مثل صدای ترقه، شلیک اسلحه و انواع انفجارها که امواج صدادار بلندی دارند ایجاد می شود. این صداها می توانند باعث پارگی پرده گوش یا آسیب دیدگی گوش داخلی شوند. ممکن است این صدا حتی چندثانیه نیز طول نکشد، اما عوارض آن، آسیب دیدگی دائمی و ناشنوایی خواهد بود.

کنسرت ها و تینیتوس
کنسرت های زنده که صدا در آنها بسیار بلند است، باعث می شود تا صدای زنگ در گوش شنیده شود. این صدای زنگ تینیتوس نامیده می شود. مطالعات نشان می دهد، اگر به طور متوسط بلندی صدا حدود ۱۰دسیبل باشد. بعد از ۱۵دقیقه می تواند باعث آسیب دیدگی دائمی گوش شود. هر گونه انفجاری که صدای آن بالاتر از ۸۵دسیبل باشد برای گوش و شنوایی خطرناک است. تینیتوس می تواند ساعت ها، روزها و هفته ها ادامه داشته باشد و یا حتی دائمی شود. برای جلوگیری از ابتلا به این حالت کمتر در معرض صدای بلند قرار بگیرید یا با استفاده از گوش گیر از گوش خود محافظت کنید.

جرم گوش
جرم های گوش از مجرای گوش در برابر آلودگی ها و باکتری ها محافظت می کند، اما اگر به حجم آن اضافه شود و سفت شود، می تواند در شنوایی اختلال ایجاد کند. زیرا مجرای گوش را مسدود می کند و روی شنوایی تأثیر می گذارد. علاوه بر این می تواند باعث گوش درد شده یا حتی احساس کنید گوش هایتان مسدود و بسته شده است. اگر دچار این حالت شدید هرگز از گو ش پاک کن و وسایل دیگر استفاده نکنید و چیزی را داخل مجرای گوش خود فرو نکنید. به پزشک مراجعه کنید، زیرا پزشک سریع و بدون خطر این جرم ها را خارج می کند.

جراحت
جراحت های وارده به سر می تواند باعث از جا در رفتن استخوان های گوش میانی شود یا به عصب ها آسیب وارد کند و این امر می تواند باعث ناشنوایی دائمی شود. تغییرات ناگهانی فشار مثل پرواز یا غواصی نیز می تواند به پرده گوش، گوش میانی یا گوش داخلی آسیب وارد کند و باعث کاهش قدرت شنوایی شود. پرده گوش معمولا ظرف چند هفته بهبود پیدا می کند. اما در موارد شدیدتر، آسیب دیدگی گوش میانی نیاز به عمل جراحی دارد. استفاده از گوش پاک کن و وسایل دیگر نیز برای پاک کردن گوش مناسب نیست زیرا می تواند باعث پارگی گوش و ناشنوایی شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، جنب بانک پاسارگاد ، ساختمان هزاره ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 32234622 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدماتكانال من در تلگرامصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانعمل جراحی لوزه با کوبلیشمطالب و مقالاتسایتهای دیگر